fbpx

Grifs AG naujienos

Intensyvus sezonas ugniagesiams gelbėtojams jau prasidėjo, tačiau apsaugoti savo namus – niekada ne vėlu: kaip tai padaryti?

Šaltasis sezonas jau ne pirmus metus yra vienas intensyviausių ugniagesiams gelbėtojams – gaisrų butuose ir namuose šiuo metų laiku išauga bene du kartus. Draudikai skaičiuoja, kad gaisro nuostoliai gali siekti šimtus tūkstančių eurų. Skaudžiai statistikai nesikeičiant, specialistai pabrėžia – daugelio gaisrų atvejų būtų galima išvengti, jei žmonės namų saugumu pasirūpintų iš anksto.

Priežastys išlieka tos pačios

Kaip rodo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenys, įprastais mėnesiais – nuo kovo iki spalio – gaisrų butuose bei nuosavuose namuose vidurkis siekia 142. O štai intensyviausiu šaltuoju periodu, lapkritį-vasarį, vidutinis gaisrų skaičius bene padvigubėja iki 259.

PAGD atskleidžia, kad pamečiui pagrindinės gaisrų priežastys išlieka tos pačios. Šaltuoju laikotarpiu daugiausia gaisrų – bene pusė – kyla dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimų ir gedimų.

Tai patvirtina ir apsaugos bendrovės „GRIFS AG“ duomenys – esą gaisrų sezonas suintensyvėja vos prasidėjus šildymo sezonui.

„Kiekvienais metais dažniausios priežastys išlieka tos pačios – netvarkingi ir žiemai neparuošti kaminai, pačios šildymo sistemos. Taip pat netvarkinga elektros instaliacija, o tai žiemą itin opi problema, mat žmonės jungia elektrinius šildytuvus. Įjungti šildymo sistemos siurbliai taip pat padidina apkrovą elektros sistemai, jei ji netvarkinga – kyla gaisro pavojus“, – komentuoja įmonės Apsaugos departamento vadovas Žydrūnas Bukauskas.

Būtent netvarkinga elektros instaliacija lapkričio pradžioje tapo gaisro priežastimi ir Utenos rajone – čia užsiliepsnojo gyvenamasis namas. Nelaimė buvo itin skaudi – sudegė namo stogas, apdegė antrasis namo aukštas, taip pat ugnis pasiglemžė ir kai kuriuos namų apyvokos daiktus. 

Šventiniu laikotarpiu negalima „pamesti“ galvos

Apsaugos specialistas duria pirštu ir į artėjančias šventes – esą nors gražiausiu metų laikotarpiu žmonės nori atsipalaiduoti ir pasinerti į dovanų pirkimą bei namų puošybą, pirmiausia reikėtų pasirūpinti namų saugumu.

„Dar lapkritį žmonės pasiduoda šventinei nuotaikai – kabina elektrines girliandas namuose ar ant jų fasadų, balkonuose, puošiasi kitomis elektrinėmis kalėdinėmis dekoracijomis, dažniau degina žvakes. Tačiau neretai dėl neapdairumo jie dekoracijas ir degančias žvakes tiesiog palieka be priežiūros, taip sukeldami pavojų namams“, – aiškina jis.

Dėl neapdairumo gaisrų priežastimi gali tapti ir be priežiūros, ne vietoje krautis palikti elektriniai prietaisai.

„Be priežiūros degti paliktos žvakės yra gana akivaizdi priežastis gaisrui kilti, tačiau ugnis gali įsiplieksti ir dėl kitų veiksnių. Pavyzdžiui, prie minkštų baldų, užuolaidų ar kitų lengvai užsidegančių medžiagų įjungti elektriniai radiatoriai, šildytuvai. Dar didesnis pavojus kyla tada, jei elektros sistema netvarkinga – įvykus trumpajam jungimui, viskas aplink gali greitai užsiliepsnoti“, – pasakoja pašnekovas.

Spalio mėnesį ugniagesiams gelbėtojams kaip tik teko vykti į panašų iškvietimą Anykščių rajone esančiame daugiabutyje. Kilus gaisrui užsiliepsnojo ir bute stovėję minkštieji baldai – sofa, fotelis, taip pat įtrūko plastikiniai langai. PAGD duomenimis, gaisras kilo dėl neatsargaus buto gyventojų elgesio. Šio gaisro pasekmės – ne vien materialiniai nuostoliai, mat bute gyvenusiai moteriai dėl gaisro sukeltų sveikatos negalavimų teko vykti į ligoninę.

Savo ruožtu Ž. Bukauskas taip pat prisimena visai neseniai užfiksuotus skaudžius atvejus: „Šaltuoju periodu jau turėjome kelis skaudžius atvejus, kai apdegė keli namai, pirtis, sudegė administracinis pastatas. Visais atvejais sureagavome, gaisrą gyvenamuose namuose ir pirtyse lokalizuoti pavyko, tačiau nedidelis 2 aukštų administracinis pastatas, deja, sudegė iki pamatų. Visais atvejais gaisro priežastis – šildymo sistema, krosnis ir įjungti į rozetę elektriniai radiatoriai. Bendri nuostoliai – labai dideli. Labai gerai, kad pavyko apsaugoti šalia esančius pastatus, nes tuomet nuostoliai būtų dar didesni. Namams buvo reikalinga rimta rekonstrukcija“, – dalijasi Ž. Bukauskas.

Nuostoliai gali siekti ir šimtus tūkstančių eurų

ERGO bendrovės duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių dėl ugnies sukeltų žalų įmonės klientams jau išmokėta beveik 1,3 mln. eurų išmokų. Šie skaičiai, anot bendrovės Turto ir specialiųjų rizikų žalų administravimo skyriaus vadovės Margaritos Čebelienės, neabejotinai išaugs, nes daugiausia žalų skaičiuojama būtent šaltuoju metų sezonu.

„Gaisrų metų patiriami nuostoliai tampa vis didesni. Tai yra susiję su tuo, kad gyventojai namuose sukaupia daugiau turto, dėl ugnies netenka brangesnių daiktų, o taip pat su aukšta infliacija, dėl kurios padidėja remonto ir namų atstatymo kaštai. Jeigu gaisro metu sudega namai su jame esančiu turtu, žalos gali siekti dešimtis ar net šimtą tūkstančių eurų“, – sako M. Čebelienė.

Tačiau, anot apsaugos specialisto, kartais pinigine išraiška įvertinti patirtus nuostolius apskritai yra sunku.

„Jeigu gaisro židinys laiku nepastebimas ir neužgesinamas, ugnis gali pasiglemžti visus namus, o kartu – ir visą juose sukauptą turtą. Tokiu atveju žmonės lieka tiesiog gatvėje – be drabužių, brangių daiktų, be nieko. Tokios žalos apskaičiuoti neįmanoma“, – sako Ž. Bukauskas.

Saugių namų atmintinė

Apie gaisro židinį laiku praneša priešgaisrinis daviklis, kurį įsirengti kiekvieną gyventoją įpareigoja PAGD reglamentas, tad būtina pasirūpinti, kad jis tinkamai veiktų. Apsaugos specialistas pastebi, kad šiuos daviklius vis dažniau žmonės susieja su signalizacijos pultu. Taip namai išlieka saugūs net kai juose nieko nėra – vos daviklis užfiksuoja ugnį ar dūmus, siunčiamas signalas apsaugos tarnybai.

  • Ruošdamiesi žiemai išvalykite šildymo sistemą ir įsitikinkite, kad ji yra techniškai tvarkinga.
  • Nepalikite įjungtų elektros prietaisų be priežiūros – ypač ilgesniam laikui išvykdami iš namų.
  • Naudokite tik techniškai tvarkingus elektrinius prietaisus ir užtikrinkite, kad namų elektros instaliacija yra tvarkinga.
  • Įsitikinkite, kad šalia įjungtų elektrinių šildytuvų, radiatorių nėra baldų, užuolaidų ir kitų minkštų daiktų, kurie gali lengvai užsiliepsnoti.
  • Be priežiūros nepalikite žvakių, kalėdinių dekoracijų ir elektrinių girliandų.
  • Pasirūpinkite priešgaisrine sistema – dūmų, temperatūros pokyčių, smalkių, dujų nuotėkio davikliais, kurie informuos apie gaisro pavojų. Šią sistemą galima prijungti ir prie signalizacijos pulto – tokiu būdu į gaisro pavojaus signalą bus sureaguota, ypač kai jūsų nėra namuose.

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com